penize_rozpocetNájemné z kanceláří v Dublinu a Madridu vloni klesalo, nejvíce podražily administrativní plochy v Moskvě a londýnské City, v Praze zůstalo nájemné stabilní. Vyplývá to z nejnovější analýzy mezinárodní poradenské společnosti DTZ Property Times zveřejněné ve čtvrtek.

O sedm a jedenáct procent pokleslo loni nejvyšší dosažené nájemné v kancelářích v Dublinu, respektive v Madridu. Nejvyšší nárůst nájemného, o 37,5 procenta, zaznamenaly administrativní plochy v Moskvě a o 23 procent v londýnské City. Praha zůstala s nejvyšším průměrným nájmem 21 eur (508 Kč) za metr čtverečný a měsíc stabilní.

"V Evropě vzrostlo nájemné meziročně o 8,4 procenta, což je dáno především úbytkem volných kancelářských ploch a růstem ekonomik ve Skandinávii i v zemích střední a východní Evropy," uvedla spoluautorka studie Magali Martonová. Podle ní tak vývoj nájemného v kancelářích reflektuje stav ekonomik.

V roce 2011 očekává DTZ v Evropě tříprocentní růst nájemného. Analýza předpovídá pro letošní rok londýnskému West Endu růst nájemného v kancelářích o 12,8 procenta, zatímco v metropolích Španělska a Irska bude nájemné dále klesat.

Praha nevykazuje žádné citelné výkyvy. Ani v roce 2011 není podle DTZ pravděpodobný růst nejvyššího dosahovaného nájemného – to by mohlo začít lehce stoupat až v následujícím roce. Situace se velmi liší podle jednotlivých projektů v závislosti na lokalitě a kvalitě. "Neočekáváme, že by nájemné rostlo v kancelářských budovách nižší kvality situovaných v nájemci nevyhledávaných lokalitách s nadměrnou nabídkou kancelářských prostor," řekla Lenka Šindelářová, analytička pražské kanceláře DTZ. Nejvyšší nájemné 20 až 21 eur (484 až 508 Kč) platí rovněž pouze pro nejlepší projekty v centru metropole; mimo centrum se nájmy i v roce 2011 budou pohybovat mezi 15 až 17,5 eura (363 až 426 Kč) za metr čtvereční a měsíc, na okraji města pak ještě níže – od 13 do 14,5 eura (315 až 351 Kč).

V Praze se v posledních měsících roku 2010 rozšířil počet projektů stavěných na čistě nebo částečně spekulativní bázi. Celkový objem ploch v projektech v různém stadiu realizace tak dosáhl 170 tisíc metrů čtverečních. K nově započatým projektům patří například druhá fáze Futurama Business Parku v Praze 8 s kapacitou 16 tisíc metrů čtverečních, City West A2 v Praze 5 (15 200 metrů čtverečních) či rekonstrukce v rámci projektu Qubix o ploše 11 700 metrů čtverečních vedle Kongresového centra v Praze 4. DTZ předpokládá, že v letošním roce bude dokončeno zhruba 100 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, přičemž přibližně 70 procent ploch zatím nemá jasné nájemce.

Nejvíce kanceláří je ve výstavbě či ve fázi rekonstrukce na Praze 8 (72 100 metrů čtverečních), na Praze 4 (38 800 metrů čtverečních) a Praze 5 (30 800 metrů čtverečních). K největším letos dokončovaným projektům pak patří plně obsazený Main Point Karlín (25 700 metrů čtverečních), Harfa Office Park v Praze 9 (19 600 metrů čtverečních) či 2. fáze Futurama Business Parku (16 tisíc metrů čtverečních).

"Aktuálně registrujeme velké množství nových projektů. Vydané stavební povolení je pro 313 tisíc metrů čtverečních administrativních prostor, platné územní rozhodnutí mají projekty s objemem dalších 500 tisíc metrů čtverečních kanceláří," dodala Šindelářová, podle které se zahájení výstavby i dokončení některých staveb mohou rychle měnit v závislosti na dosažených předpronájmech. V roce 2012 by tak mohlo být dokončeno dalších 100 až 120 tisíc čtverečních metrů.