pavel-vondruska-narodni-divadloRodina, přátelé kamarádi ale i věrní fanoušci se přijdou ve čtvrtek do obřadní síně motolského krematoria rozloučit s oblíbeným hercem Pavlem Vondruškou. Někdejší dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, herec a dirigent zemřel 5. února věku 85 let v pražské motolské nemocnici.

Herec podlehl vážným zraněním, která si přivodil o Vánocích pádem do pět metrů hlubokého orchestřiště Stavovského divadla, kde dělal průvodce turistům. Do nemocnice byl převezen v neděli 26. prosince loňského roku s vážným zraněním hlavy.

Vondruška působil v Divadle Járy Cimrmana od roku 1969, v činohře Národního divadla působil od roku 1977. Kvůli Alzheimerově chorobě s hereckou kariérou skončil a vrátil se do Národního divadla, kde působil jako průvodce cizinců. Hovořil totiž devíti jazyky, například francouzsky, španělsky, anglicky, rusky, uměl i latinu

Původně se chtěl stát dirigentem, proto po válce nastoupil na konzervatoř a později na HAMU. Jeho profesorem byl Karel Ančerl. Ke konci studií se stal korepetitorem v Národním divadle, jako dirigent působil v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín..

Díky Cimrmanům se začal Pavel Vondruška objevovat ve filmu a televizi. Hrál ve filmech Postřižiny, Slavnosti sněženek, v trilogii Slunce, seno.., Obsluhoval jsem anglického krále, Marečku, podejte mi pero!, Rozpuštěný a vypuštěný, Vratné lahve nebo Kolja.

zdroj: MEDIAFAX