svatbaV prvním čtvrtletí letošního roku uzavřelo sňatek 3,2 tisíce párů, což je méně než ve stejném období loňského roku. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesl také počet rozvodů.

Během prvního čtvrtletí letošního roku si řeklo své 'ano' 3,2 tisíce párů, což je o pět set méně než ve stejném období roku 2010. Pro polovinu novomanželů (48 procent) to byla první svatba v životě. Průměrný věk takových ženichů byl 31,8 roku, nevěstám bylo v průměru 29 let.

Kromě počtu uzavřených manželství klesl také počet rozvodů. Od letošního ledna do března se rozvedlo 6,7 tisíce párů, zatímco před rokem skončilo tímto způsobem osm tisíc manželství.

Podle ČSÚ ale nelze poslední nižší počty rozvodů přeceňovat. "Vedle možného poklesu intenzity rozvodovosti, která je dlouhodobě mírně pod 50 procenty, jde spíše o důsledek nepravidelného ukončování rozvodových řízení a jejich vykazování," upozorňují statistici.

Nejvíce se rozvádí páry po dvou až pěti letech manželství. Ve více než polovině rozvedených manželství (55,4 procenta) se museli muž se ženou dohodnout na opatrovnictví nezletilých dětí.

zdroj: MEDIAFAX