zatmeni_mesiceČeskou republiku čeká ve středu úplné zatmění Měsíce, které bude snadno pozorovatelné. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Úkaz potrvá 101 minut. Toto měsíční zatmění bude pátým nejdelším v tomto století. Měsíc projde téměř přesně středem zemského stínu, což je velmi vzácné.

"Zatmění měsíce začne ještě před jeho východem nad středočeský horizont, a skončí asi 15 minut po čtvrteční půlnoci," uvedl Dvořák.

Z českého území bude dobře pozorovatelné. "Počasí sice nebude ideální, ale příznivé převážně bude," upřesnil. Obloha v noci na čtvrtek nebude sice průzračně jasná, budou se vyskytovat vysoká cirrovitá, avšak průsvitná oblaka, ojediněle se může objevit i oblak středního patra, ale neměl by pozorování výrazněji ovlivnit, uvedl.

Nízká oblačnost by se neměla vůbec vyskytovat, večer a v noci nebude ani pršet. Bude převládat bezvětří nebo slabý proměnlivý vítr a pozorování zpříjemní i teplo. Teplota vzduchu se bude pohybovat okolo 20 °C, do půlnoci poklesne na 14 až 18 °C.

Nad českým územím bude možné vidět částečné zatmění ještě letos 10. prosince, další úplné zatmění pozorovatelné ve středu Evropy nastane až za čtyři roky.

zdroj: MEDIAFAX