ruzeMezinárodní den žen (MDŽ), který připadá na 8. března, zcela jednoznačně vytlačil svátek sv. Valentýna. Jeho obliba stoupá i mezi mladými lidmi, ukazují to čerstvé průzkumy. „Za komunistického režimu byl Mezinárodní den žen pompézně oslavován. Po roce 1989 nakrátko zmizel z kalendářů i z povědomí lidí. Nahradil ho Den matek a sv. Valentýn. V posledních letech MDŽ stoupá v oblibě nejen u starší generace, ale také u mladých lidí,“ potvrzuje Eva Fruhwirtová z agentury Commservis.com.

 

REKLAMA

MDŽ tak získává nový rozměr, který není současné generaci zatížen komunistickou ideologií. Tento trend potvrzují obchodníci s drobným dárkovým zbožím a především s květinami. Shodují se, že daleko větší tržby mají v březnu, než před únorovým svátkem sv. Valentýna.

Mezinárodní den žen se slaví po celém světě

Mezinárodní den žen je podložený historickými událostmi. Odstartoval je boj amerických švadlen, které v roce 1908 požadovaly volební právo, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí. Svůj svátek si později začaly připomínat i ruské ženy. V souvislosti s první světovou válkou se na celém světě kolem 8. března začaly konat protesty proti válce. Přesné datum, které známe dnes, se ustálilo po skončení první světové války. Roku 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala Organizace spojených národů, poté ho přijaly další národní vlády. Tento den je každý rok připomínán i v Evropské unii.