Největší dobrovolnická akce v republice oslaví v příštím roce osmnácté narozeniny. Je již samozřejmostí, že se do Tříkrálové sbírky zapojí také Oblastní charita Havlíčkův Brod, která pomáhá potřebným v havlíčkobrodském okresu a na Humpolecku. Tentokrát výtěžek v regionu podpoří bezodkladný nákup vozidel do sociálních služeb, jejichž pracovníci poskytují péči lidem v nouzi v jejich domovech.

Havlíčkobrodské charitě se podařilo získat finance z Evropské unie na nákup šestnácti aut, jež bezpodmínečně potřebuje pro zajištění terénních služeb. Dotace však nepokryje veškeré náklady na koupi, pět procent z celkové částky musí organizace zaplatit v rámci spoluúčasti z vlastních zdrojů. „Vedle toho musíme uhradit i takzvané neuznatelné náklady, s nimiž dotace nepočítá. Vzhledem k rozsahu zakázky musíme i přes štědrou finanční injekci z Unie vynaložit značný obnos, což je pro nás komplikované. Zároveň si ale uvědomujeme, že bez aut nemohou naše služby fungovat,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky Oblastní charity Havlíčkův Brod a zároveň koordinátorka Tříkrálové sbírky v regionu Jana Dománková.

REKLAMA

trikralova sbirka CHARITA HB

Foto: archiv Oblastní charity Havlíčkův Brod

Auta dennodenně potřebují pracovníci, kteří poskytují péči lidem v jejich domácím prostředí. Konkrétně se jedná o Charitní pečovatelskou službu a Centrum osobní asistence pomáhající seniorům a lidem s hendikepem, dále o Šipku – sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi, Středisko rané péče dojíždějící do rodin s dítětem s postižením či po komplikovaném porodu nebo o Domácí hospicovou péči určenou pro ty, kteří si přejí umřít doma mezi svými blízkými. „Terénní péče má nenahraditelné místo v síti sociálních služeb. Pomáhá jak samotným klientům, již si nepřejí opustit domov, pokud to jejich zdravotní stav nevyžaduje, tak i jejich rodinným příslušníkům, kteří vědí, že se jejich blízkému dostává kvalifikované péče v době, kdy oni sami musí například do zaměstnání,“ podotkla Jana Dománková.

Tříkrálová sbírka 2017 přinesla do kasiček Oblastní charity Havlíčkův Brod rekordní částku, a to 2 095 977 korun. Peníze pomohly opět hlavně lidem z regionu. „Díky štědrým dárcům jsme mohli významně rozšířit nabídku naší Půjčovny rehabilitačních a kompenzačních pomůcek v Havlíčkově Brodě a v Humpolci. Dále jsme podpořili poskytování různých druhů terapií, které jsou mezi našimi klienty hojně vyhledávané. Mohu zmínit například odstartování masáží v našem ledečském Centru sociálních služeb Petrklíč, jež uživatelé s hendikepem a senioři velmi uvítali,“ upřesnila koordinátorka.

Již osmnáctý ročník sbírky pořádá Charita Česká republika, přičemž v jednotlivých regionech ji zajišťují místní charity – v případě havlíčkobrodského okresu a Humpolecka jde právě o Oblastní charitu Havlíčkův Brod. Celkem pětadevadesát procent z výtěžku putuje na přímou pomoc lidem v nouzi, z toho se pětašedesát procent vybrané částky vrací přímo Oblastní charitě Havlíčkův Brod, patnáct procent využívá na pomoc Diecézní katolická charita Hradec Králové, deset procent pomáhá v zahraničí a pět procent přispívá na podporu celostátních projektů. Zbylých pět procent tvoří náklady spojené se sbírkou.

Oblastní charita Havlíčkův Brod také hledá dobrovolníky, které by lákalo užít si Tříkrálovou sbírku na vlastní kůži, respektive v kůži jednoho ze tří králů nebo vedoucího skupinky. Vítáni jsou děti i dospělí ze všech koutů havlíčkobrodského okresu a Humpolecka. Kdo by se chtěl pochlubit tím, že byl jedním z více než 50 000 tříkrálových koledníků v republice, nechť zkontaktuje koordinátorku Janu Dománkovou na telefonu 731 604 757 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Více informací o Tříkrálové sbírce je k dispozici na webové stránce www.trikralovasbirka.cz. O sbírce na Havlíčkobrodsku a Humpolecku budou detaily postupně uveřejňovány na webu www.hb.charita.cz a na facebookové stránce Oblastní charita Havlíčkův Brod.