Lidé v úterý vyrazí do pražské Kateřinské zahrady se sazenicemi slunečnic, aby je tam zasadili a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Touto nemocí trpí ve Středočeském kraji více než čtrnáct set lidí. Každý rok přibude v České republice až tisícovka nově nemocných. Kvalita péče o pacienty s RS však mnohde zaostává. Osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku proto vyzývá českou populaci, aby se spojila a zasadila o zlepšení možností komplexní péče o tyto nemocné.

Dne 6. června 2017 se v 10 hodin v Kateřinské zahradě v Praze (vchod proti rohu ulic Ke Karlovu a Na Bojišti) uskuteční happening sázení slunečnic. „Pacienti s roztroušenou sklerózou, jejich lékaři, sestry, představitelé města, zástupci místních firem, Nadačního fondu Impuls či Unie Roska a podporovatelé přijdou osadit veřejné pozemky rozkvetlými slunečnicemi na znamení podpory lidí s tímto onemocněním. Akce je přístupná veřejnosti a k záhonu lidi zavedou směrovky,“ říká předsedkyně Unie Roska Kamila Neplechová. Ve stejnou dobu se k hlavnímu městu připojí i Ostrava, Jihlava, České Budějovice a Teplice.

REKLAMA

Pražané mohou nemocné s RS podpořit také finančně na transparentní účet projektu Rozsviťme Českou republiku 8888 999 000/2010 u Fio banky. Dárcovskou SMS ve tvaru DMS IMPULS 30 mohou lidé posílat na číslo 87 777. Cena DMS je 30 korun, Nadační fond (NF) Impuls obdrží 29 korun. „Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život roztroušené skleróze navzdory,“ upřesňuje Kateřina Bémová z NF Impuls, který je s podporou Unie Roska iniciátorem akce.

Nemocné s RS podporuje NF Impuls již 17 let a jeho práce začíná tam, kde končí možnosti veřejného pojištění. „Rozhodli jsme se, že je potřeba s rostoucím počtem pacientů rozšířit také hranice pomoci, které se nemocným dostává. Proto se zrodil celorepublikový projekt Rozsviťme Českou republiku, který je výzvou pro všechny lidi a firmy, aby pomáhali spolu s námi zlepšit podmínky péče a tím i kvalitu života pacientů s roztroušenou sklerózou,“ dodává Kateřina Bémová z NF Impuls. Projekt symbolizuje slunečnice, protože každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději stejně jako pacienti s touto vážnou diagnózou.

„Roztroušená skleróza je nejčastější neurologické onemocnění mladých lidí vedoucí k trvalé invaliditě z neurologické příčiny. Neexistuje prevence, příchodu nemoci se tak nelze ubránit. V současnosti nemáme k dispozici lék, který by roztroušenou sklerózu vyléčil. Nemoc postihuje především mladé lidi v produktivním věku a nevyhýbá se ani dětem. V populaci se rozšiřuje natolik, že pokud by člověk chtěl, určitě by ve svém okolí našel někoho, kdo jí trpí,“ uvádí vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Eva Kubala Havrdová.

Ti, kdo na akci nemohou přijít, mohou nemocné s RS podpořit také tím, že si doma zasadí slunečnici a fotografii budou sdílet s hashtagem #rozsvitmecr na facebook.com/nfimpuls/ a na svých facebookových profilech i dalších sociálních sítích.