REKLAMA

Na konci června si Trutnov opět připomene výročí slavné bitvy 1866. Před 152 lety zaznamenala rakouská armáda na území města jediné vítězství během celé války. Připomínka významné kapitoly trutnovských dějin se uskuteční v sobotu 23. června od 10:00 na Krakonošově náměstí.

 

REKLAMA

Město Trutnov společně s Klubem vojenské historie Trutnov tradičně pořádají vzpomínkové akce k výročí bitvy 1866. „Ač tomu bude již 152 let, tuto mimořádnou událost, jež ovlivnila nejen chod našeho města, ale také vývoj českých zemích v rámci Habsburské monarchie, si musíme připomínat. Budoucí generace by měly znát rozhodující milníky naší historie a poučit se z nich,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.  

Letos se připomínka bitvy uskuteční v sobotu 23. června. Program zahájí Krakonoška koncertem na Krakonošově náměstí v 10:00. Po slavnostním nástupu historických jednotek v 10:30 a proslovu starosty města Trutnova bude následovat natírání pamětní desky s datem bitvy a čestná salva. „Deska připomíná datum bitvy a odvedení trutnovských obyvatel do zajetí. Každý rok v červnu ji tedy jako symbolické znamení smutku natíráme černou barvou,“ dodává trutnovský starosta.

Program bude dále pokračovat pietním aktem u Janské kaple. Poté se vojenské jednotky přesunou k památníku gen. Gablenze, kde na památku padlých položí věnce a vystřelí čestnou salvu. Od 14:00 je naplánováno posezení s občerstvením a s country skupinou Pěna.

REKLAMA