potraviny_obchod_nakupovaniObchodníci v Praze nejvíce zvýšili ceny kuchaných kuřat, levnější jsou naopak papriky. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), které zveřejnil v pátek.

V hlavním městě mezi 4. a 19. říjnem zdražilo 10 z 26 sledovaných potravin, 14 jich naopak zlevnilo. Cena konzumního kmínového chleba a cukru se nezměnila.

Nejvýraznější zdražení zaznamenali statistici u kuchaných kuřat, a to o 13,5 procenta. Kilogram se tak nyní prodává za 62,93 koruny. K dalším potravinám, které v Praze zdražily, patří například eidamská cihla, bílé jogurty, hladká mouka nebo pečivo.

Nejvíce naopak zlevnily papriky, a to o osm procent. Kilogram tak stojí 43,44 koruny. Pražští obchodníci zlevňovali také například hovězí maso, šunkový salám, mléko, máslo, těstoviny, pivo či brambory.

Za poslední dva týdny obchodníci v České republice nejvíce zdražili pečivo, o 7,3 procenta na 34,10 koruny za jeden kilogram. Dražší jsou i kuchaná kuřata, mléko, eidamská cihla, máslo či krystalový cukr. Naopak nejvíce zlevnily papriky, a to o 5,9 procenta na 44,04 koruny za kilogram. Spolu s paprikami snížili čeští obchodníci například také cenu jablek, banánů, brambor, rýže, vajec nebo jogurtů.