REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

vodaValná hromada dobrovolného Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) rozhodla o navýšení vodného a stočného pro rok 2013. Cena bude o 6,9 procenta vyšší než v roce 2012, nově tedy 81,32 korun za metr krychlový (cena je včetně DPH).  Svazek cenu musel navýšit důvodu, že čerpá dotaci ze Státního fondu životního prostředí, kde jednou z podmínek dotace je i každoroční navýšení nájemného a ceny vodného a stočného. „Dokud Jihlava nebude mít vydaný majetek od svazku, musí tuto cenu respektovat.

 

REKLAMA

Čím dříve se podaří majetek převést, tím dříve bude o výši ceny rozhodovat sama Jihlava. Po převzetí vodohospodářské infrastruktury do rukou města budeme usilovat o snížení ceny minimálně na úroveň roku 2012,“ vyslovil se primátor Jaroslav Vymazal. Vše bude záležet na výsledku výběrového řízení.

Jihlava se už v roce 2009* rozhodla z dobrovolného svazku obcí vystoupit. Nyní valná hromada SVAKu toto rozhodnutí jihlavských zastupitelů konečně uznala jako neměnné. Od 1. ledna 2013 tedy bude zajišťovat zásobování pitnou vodou a odvádění a čištění odpadních vod stávající provozovatel, kterým je Vodárenská akciová společnost, a.s., a to až do vydání majetku Jihlavě SVAKem.  Na budoucího provozovatele je vypsáno koncesní řízení.

Zároveň se otevřela konstruktivní diskuse o majetkovém vypořádání. Jihlava má ve SVAKu majetek v hodnotě asi dvou miliard korun, který pro úplné osamostatnění potřebuje převést do svého majetku a správy. Valná hromada přijala zásady vyrovnání v souladu s návrhem města Jihlavy k spokojenosti obou stran, kromě několika položek. 

Nově bude město Jihlava od 1. ledna 2013 mít nárok na podíl z nájemného ve výši asi 50 milionů korun ročně. 

Důvodem pro odchod Jihlavy ze SVAKu je zájem města samostatně hospodařit s vlastním vodohospodářským majetkem a mít pod kontrolou i příjmy z jeho nájmu. „Našim cílem není rozbíjet svazek nebo nějak ochromovat jeho činnost. Nicméně naše představy o hospodárnosti provozování sítě a správě majetku se s praxí svazku dlouhodobě rozcházejí,“ vysvětluje motivaci pro odchod ze SVAKu primátor Jaroslav Vymazal. Odchod ze  SVAKu město ohlásilo v roce 2009, radnice nyní se svazkem jedná o vydání majetku, který náleží městu. 

Převzetí vodovodů a kanalizací do vlastní správy také městu umožní provést potřebné rekonstrukce, které SVAK dlouhodobě v Jihlavě nezajišťoval. Zkrachoval například rozsáhlý projekt s rozpočtem půl miliardy korun, na který měl SVAK získal významnou evropskou dotaci, ale jako jediný z několika desítek podobných projektů v České republice ani nezačal. Jihlava nyní podala novou žádost o dotaci a projekt bude realizovat postupně sama. „Odchod ze svazku městu umožní lépe zacházet s vlastním majetkem a žádat dotace na náročné rekonstrukce stárnoucích sítí“, dodal primátor.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA