REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

MFDF2010_01Již 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava se konal ve dnech 26. až 31. října 2010. Pořadatelem festivalu bylo opět JSAF, o. s. Následující 15. ročník se uskuteční ve dnech 25. až 30. října 2011.

„Festival pro mě byl energetickou transfúzí.“
John Bok

„Jde o jeden z nejoriginálnějších festivalů, jaké jsem v životě navštívil.“
Thomas Elsaesser

„Program většiny festivalů, které jsem navštívil, vždy vrcholí několika málo tituly, které vás ohromí. Během jihlavského festivalu byla ovšem vrcholem každá projekce.“
Mike Hoolboom

MFDF Jihlava je největším festivalem autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Je nejen důležitým místem diváckých setkávání s historií a současností dokumentární kinematografie, ale i uzlovým bodem obchodu s dokumentárními filmy. Zakládá mezi filmy a publikem otevřený dialog, který se snaží podporovat i autorským katalogem, kritickým festivalovým deníkem Dok.revue a zevrubnými diskuzemi s tvůrci po projekcích. Již počtvrté také uspořádal mezinárodní seminář Média a dokument, určený studentům žurnalistiky nebo filmové vědy, kteří chtějí poznat, jaká jsou specifika psaní o dokumentu v různých typech tištěných médií. Bohatý doprovodný program nabídl sérii koncertů, divadelních představení a autorských čtení. A i letos se některé festivalové projekce odehrají přímo v obývacích pokojích vybraných jihlavských domácností v druhém ročníku projektu Váš domácí festival. Celoroční bránou do dokumentu zůstává portál www.docalliancefilms-com.

MFDF JIHLAVA 2010 V ČÍSLECH
  • na festivalu bylo letos vydáno přes 2600 akreditací, což je nárůst o 25 procent oproti ročníku 2009.
  • festivalové projekce navštívilo v součtu více než 30 000 diváků, což je přibližně o 5000 více než v loňském roce, což umožnilo otevření nového sálu DKO II s kapacitou přes 300 míst.
  • na festival a Industry sekci, pořádanou Institutem dokumentárního filmu, přijelo přes 690 akreditovaných hostů a filmových profesionálů. A to ze zemí jako je Bolívie, Japonsko, Švédsko, USA nebo Kanada.
  • festival přivítal i 187 novinářů.
  • čtvrtého ročníku semináře Média a dokument se zúčastnilo 162 studentů.
  • festival promítl 274 filmů všech metráží z celkového počtu více než 2500 přihlášených.
  • festivalové filmy přijely do Jihlavy z 52 zemí světa.
  • přes dvacet filmů bylo uvedeno ve světové premiéře, většinu ostatních viděli zcela poprvé minimálně čeští diváci.
  • v soutěži českých dokumentů Česká radost bylo uvedeno 16 filmů.
  • ve světové soutěži Opus Bonum se sešlo 15 snímků.
  • soutěž Mezi moři o nejlepší dokument střední a východní Evropy představila 18 titulů.
  • soutěžní část sekce Fascinace uvedla 60 krátkometrážních snímků.
  • slavnostní zakončení festivalu letos poprvé živě přenášela Česká televize.
OCENĚNÉ FILMY

ČESKÁ RADOST: Cena pro nejlepší český dokumentární film 2010
  • Porota ocenila film Ženy SHR (Česká republika 2010) režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka.
  • Na jedné straně stojí panelák důlní společnosti, na druhé barokní zámek - v protikladu jsou zaměstnání i myšlenkové světy dvou žen, jejichž život poznamenává uhelná pánev a její možné rozšíření.
  • „Porota oceňuje autory filmu Ženy SHR za hluboký vhled do postojů a osudů hlavních protagonistek, protilehle exponovaných v celospolečensky závažném problému,“ komentovali porotci svůj verdikt.
  • Porota současně udělila Zvláštní uznání filmu Půlnoc (Česká republika 2010) režisérky Kláry Tasovské „za vizuálně a tematicky objevnou esej“.
  • Obrazově pozoruhodné zkoumání společenských i psychologických důsledků světla a tmy vstupuje do světa darkerů, připomíná aspekty energetické krize a je i režisérčiným videodeníkem života ve tmě.
Členy poroty byli:
John Bok / aktivista a publicista (ČR)
Galina Kopaněva / filmová kritička (ČR)
Jan Šípek / dokumentarista (ČR)
Franitšek Dohnal / ředitel NKÚ (ČR)

OPUS BONUM: Cena pro nejlepší světový dokumentární film 2010
  • Mike Hoolboom jako jediný porotce soutěže ocenil film 48 (48, Portugalsko 2009) režisérky Susany de Sousa Dias.
  • 48 let ovládal tichý diktátor Salazar Portugalsko a jeho kolonie - výpovědi obětí režimu o letech strávených ve vězení režisérka inovativně spojuje s fotografiemi z archivů tajné policie PIDE.
  • Porotce sekce své rozhodnutí komentoval: „Jeden snímek mě svými obrazy zasáhl hlouběji než ostatní. Fotografie použité ve filmu pocházejí z rukou zločinců v policejních uniformách a byly nalezeny v tajných vězeňských archivech portugalské policie. Režisérka vyhledala přeživší oběti a nechala si od nich vyprávět prosté a zároveň spletité příběhy o mučení, zohyzďování a přežití. Záběry nám jinými slovy ukazují, jak těžké je zachovat si tvář a za jakou cenu nyní pohlížíme do tváře, jako je tahle. Letošní filmovou královnou se stává portugalská režisérka Susana de Sousa Dias snímkem pojmenovaným jednoduše 48.“

MEZI MOŘI: Cena pro nejlepší středoevropský a východoevropský dokumentární film roku 2010
  • Porota sekce Mezi moři ocenila film Vlastní životopis Nicolae Ceausesca (Autobiografia lui Nicolae Ceausescu, Rumunsko 2010) režiséra Andreie Ujicy.
  • Střihová koláž známých neznámých výseků ze života Nicolae Ceauşeska, jak se otiskla do filmových pásů během jeho působení v čele Rumunska, nabízí obraz, který si na rozdíl od osobní zkušenosti s režimem bude pamatovat svět i většina Rumunů.
  • „Porota se rozhodla udělit ocenění ambicióznímu dílu epických rozměrů. Snímek s výstižným názvem Vlastní životopis Nicolae Ceauşesca sestává výhradně z archivních záběrů. Pomocí působivého střihu dovoluje režisér Andrei Ujică, aby oficiální sebeprezentace Rumunské komunistické strany a jejího vůdce zdokumentovala úpadek vlastní síly a prázdnotu vlastní samolibosti. Film je obzvláště výmluvný právě díky tomu, že se obejde bez slovního komentáře. Nachází dokonalou, avšak křehkou rovnováhu mezi „tragičností směšného muže“ a arogancí  vůdce, který postupně ztrácí legitimitu. Snímek je tak jasnou odpovědí na výzvu k odkrývání historie pomocí obrazů.“ ocenila porota sekce.
Členy poroty byli:
Thomas Elsaesser / filmový teoretik (Nizozemí)
Luciano Barisone / ředitel festivalu Visions du Réel (Švýcarsko)
Lucia Nimcová / fotografka (Slovensko)
Guillermo Ruiz / dokumentarista a kameraman (Bolívie)

FASCINACE: Cena pro nejlepší experimentální dokumentární film 2010
  • Porota ocenila snímek Signální lana patří minulosti (The Sounding Lines are Obsolete, Kanada 2009) režiséra Johna Price.
  • Sci-fi dokument z ručně vyvolávaného materiálu především rodinné povahy ukazuje sen o pouti po Měsíci a prozkoumávání nekonečné krajiny, kamera rámuje nestandardní rozměry a ptá se, kolik podob má Měsíc.
  •  „Porota zvolila jednohlasně za nejlepší snímek kanadského filmaře Johna Price Signální lana patří minulosti. Tvůrce celkovou kompozicí díla a svým láskyplným vztahem k předsnímací realitě i vlastnoručně vyvolávanému materiálu dojal porotu k slzám. Střídmá forma díla ostře kontrastovala s převládajícím formálním manýrismem ostatních snímků a potvrdila tak pravidlo, že méně bývá často více, v tomto případě nejvíce,“ komentovala porota své rozhodnutí.
Členy poroty byli:
Mikoláš Ježek / žák čtvrté třídy ZŠ (ČR)
Hedvika Hansalová / střihačka (ČR)
Martin Ježek / promítač a experimentátor (ČR)

CENA DIVÁKŮ
  • Cenu diváků (pod záštitou generálního ředitele ČT) předala za Českou televizi šéfdramaturgyně Alena Müllerová filmu Pozemšťané, koho budete volit? (Česká republika, 2010) Lindy Jablonské a organizace Inventura.
CENA ZA NEJLEPŠÍ ČESKÝ DOKUMENT DESETILETÍ
  • Cena je udělena na základě diváckého hlasování na internetovém speciálu MFDF Jihlava na webových stránkách České televize, kde mohli návštěvníci od konce září až do festivalu sledovat a hodnotit desítku filmů, které v posledních deseti letech získali v Jihlavě Cenu diváků.
  • Vítězem hlasování se stal snímek Auto*mat (Česká republika 2009) režiséra Martina Marečka.
  • Stylově různorodý film, který kombinuje dokument s animací a časosběrný princip vyprávění oživuje provokujícími situacemi, líčí společně s osobním příběhem režiséra-cyklisty cestu iniciativy Auto*Mat od poetických demonstrací proti autům až ke konstruktivní součásti živé občanské společnosti.
CENA ZA PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII
  • Cenu za přínos světové kinematografii obdržel legendární český dokumentarista a vedoucí Katedry dokumentární tvorby pražské FAMU Karel Vachek. Cenu mu během slavnostního zakončení festivalu předal ředitel MFDF Jihlava Marek Hovorka.
CENA RESPEKTU
  • Týdeník Respekt ve spolupráci s MFDF Jihlava ocenil již počtvrté nejlepší televizní a video reportáž uplynulého roku. Při slavnostním zakončení festivalu získala Cenu Respektu reportáž z produkce České televize, Zabíjení po česku autora Davida Vondráčka.
CENA DOC ALLIANCE
  • Cenu Doc Alliance uděluje iniciativa pěti evropských festivalů dokumentu (MFDF Jihlava, Visions du réel v Nyonu, CPH: DOX v Kodani, DOK Leipzig, Planete Doc Review ve Varšavě) jednomu z pětice filmů, které jednotlivé festivalové akce nominovaly. Cena se každý rok předává v rámci jiného ze zúčastněných festivalů. Doc Alliance svou cenu dotuje částkou 5000 euro. Letos Cenu Doc Alliance právě v Jihlavě obdržel snímek Příchozí (Les arrivants, Francie 2010) režisérů Claudine Boriesové a Patrice Chagnarda.
  • Trpělivé sledování v duchu Wisemanových filmů odkrývá meze přívětivé pomoci úředníků i upřímnosti odpovědí žadatelů o azyl, jejichž předstírané neporozumění je zoufalou cestou ke snu o lepším životě.
  • „Tvůrcům se podařilo nahlédnout do nitra imigračního centra v Paříži a vykreslit portrét lidí na obou stranách – jak vytížených sociálních pravocníků, tak žadatelů o azyl. Autoři snímku se svými hrdiny navázali intimní vztah a mohli je tak zachytit v nelehkých, často dramatických situacích. Potřeby, naděje i vyčerpání imigrantů naráží na limity sociálních pracovníků, kteří se pohybují v rámci zákonů a byrokracie, a kteří již vyhořeli pod tíhou každodenních dramatických příběhů. Mikrokosmos pařížské kanceláře poukazuje na globální problém a na jednotlivých příkladech ukazuje, jak je důležité o tématu azylu hovořit,“ komentovala porota.
Členy poroty byli:
Ichiro Sueoka / filmový režisér (Japonsko)
Brigitta Burger-Utzerová / filmová distributorka (Rakousko)
Filip Remunda / režisér a producent (ČR)

VYBRANÍ HOSTÉ FESTIVALU
  • András Szirtes
    Jedna z Průhledných bytostí tohoto roku a klíčová postava maďarského filmového undergroundu. „Maďarský Jonas Mekas“ představil výběr ze své dlouhé filmografie a přivezl do Jihlavy i funkční klikový projektor z přelomu století.
  • Ichiro Sueoka
    Významný představitel současného japonského experimentálního filmu, proslul svými found-footage pracemi; festival mu věnoval retrospektivu v rámci sekce Fascinace.
  • Želimir Žilnik
    Srbský režisér proslulý radikálními, angažovanými filmy získal Zlatého medvěda za snímek Raná díla (1969). Do Jihlavy přivezl film Stará škola kapitalismu, v němž se věnuje sílící vlně dělnických stávek po příchodu kapitalismu do Srbska.
  • Michael Glawogger
    Hostem letošní Industry sekce byl významný rakouský filmař, autor i z naší distribuce známého snímku Dělníkova smrt
  • Nina Kirtadze
    Významná gruzínská režisérka (a také herečka) v Jihlavě uvedla působivý snímek Něco o Gruzii, jenž zaujme blízkostí, s níž se autorka dostala k prezidentu Saakašvilimu během rusko-gruzínského konfliktu v létě 2008.
  • Gyula Nemes
    Maďarský režisér, držitel ceny pro nejlepší dokumentární snímek z MFF Karlovy Vary (Lost World), představil v Jihlavě ve světové premiéře uváděný snímek o nikdy nenatočených maďarských filmech Negativní dějiny maďarského filmu.
  • Alexandru Solomon
    Rumunský režisér, autor snímku Kapitalismus – naše vylepšená receptura, ironické glosy toho, kam mladý rumunský kapitalismus došel za dvacet let
  • Ana Vladová, Adrian Voicu
    Režiséři rumunského snímku Metrobranding – rumunské předměty touhy, vybraného letos do soutěže Mezi moři a současně do Doc Alliance Selection
ČEŠTÍ HOSTÉ
Rudolf Adler; Ivo Andrle, Aerofilms; Radek Bajgar, Nova TV; Michaela Balarinová, Academia film Olomouc; Kateřina Bartošová, Jeden svět; Josef Batěk, Telepace s.r.o.; Magdalena Bažantová; Pavel Bednařík, AČFK; Libuše Bělunková, Advojka; Helena Bendová, Cinepur; Jan Bernard, FAMU; Ivan Biel; Zuzana Bielikova; Martin Blažíček; Radek Blecha; Zora Blümlová, Česká televize; John Bok, Spolek Salamoun; Vjera Borozan, Tranzit; Evženie Brabcová; Alžběta Brabencová, Česká televize; Michal Bregant, FAMU; Adam Brothánek, Adam Brothánek; Jeffrey Brown, UFO Pictures; Zora Cejnková, KMB International Films s.r.o.; Filip Cenek, Fiume; Markéta Císařová, Duracfilm; Ladislav Cmíral; Viera Čákanyová; David Čálek; Zbyněk Čech, Krajský úřad kraje Vysočina; David Čeněk; Jana Černík, Czech Film Center; Jan Černík, Netradiční o. s.; Jan Daňhel; Alvaro Díaz Duque, Španělská ambasáda; Saša Dlouhý, freeSaM s.r.o.; Jan Dlouhý, TNT Express; František Dohnal; Tomáš Doruška, Tomáš Doruška Film s.r.o.; Jiří Drápal; Martin Dušek; Tomáš Feřtek; Richard Fiala; Martin Fiala; Kamil Fila, Aktuálně.cz; Andrea Filíčková, Česká televize; Petr Fischer, Česká televize; Jan Foukal, Produkce Třeštíková; Eva Francová; Čestmír Franěk, Česká televize; Anna Freimanová, Česká televize; Dana Fučíková, ZUŠ Jihlava; Miroslav Fuks, PSJ; Aleksandar Furtula, NCC:News&Communications Company, s.r.o.; Pavel Galík, Česká televize; Lukas Gargulak, Cinebonbon; Jan Gogola; Jozef Gréč, Mezipatra; Jana Hádková, Česká televize; Petr Hajn, "Direct Film s.r.o.; Hedvika Hansalová; Petr hátle, Sunfilms s.r.o; Miroslav Havlík, Krajský úřad kraje Vysočina; Jan Hladoník, Advojka; Erika Hníková; Vladimir Holeš; Bohuslava Holubova, Česká televize; Zdeněk Holý, Cinepur; Scott Hudson, Jeden svět; Jaroslav Huňáček; Vojtěch Chloupek, Česká televize; Vladimíra Chytilová, MEDIA Desk Ceská republika; Linda Jablonská, Inventura; David Jahn, Deep Side Production; Jiří Jakeš; Vanja Jambrovic; Alexandr Jančík, Přehlídka animovaného filmu; Vít Janeček; Tomina Jeřábek, Vosto5; Martin Ježek; Mikoláš Ježek; Viola Ježková; Jan Jílek, ACFK; Vítězslav Jonáš, Senat ČR; Marie Jonášová; Pavel Jurda, Artyčok, o.p.s.; Zdeněk Kadlec, Krajský úřad kraje Vysočina; Jan Kallista, FAMU; Vladimír Karmazín, Česká televize; Michal Kindernay; Vít Klusák, HYPERMARKETFILM; Jana Klusáková, Český rozhlas; Václav Kodet, Krajský úřad kraje Vysočina; Jakub Kodet; Martin Kohout; Lukáš Kokeš; Jana Komínková, Krajský úřad kraje Vysočina; Barbora Konečná, TNT Express; Jiří Konečný, endorfilm s.r.o.; Galina Kopaněva, FAMU; Jana Kopecká, Česká televize; Jakub Korda, Academia film Olomouc; Josef Korvas, Městská kina Uh.Hradiště; Jiřina Kosíková, Etnologický ústav AV ČR; Alena Kottová; Karel Koula; Adéla Kovácsová, Maďarské kulturní středisko; Jiří Králík; Lucie Králová; Petr Krčál, Krajský úřad kraje Vysočina; Kateřina Krejčová; Milan Kruml, TV Nova; Kateřina Krusová; Hana Kulhánková, Jeden svět ; Marta Lamperová, Film Europe; Tatjana Langášková, České centrum Vídeň; Vladimír Lhoták, Starlite Production; Naděžda Lhotská, Česká centra; Pavel Lukáš, FAMU; David Macháček, Česká televize; Barbora Majerová, TNT Express; Andrea Majstorovičová, "Česká televize; ;" Martin Mareček; Přemysl Martinek, Film Distribution Artcam; Ivo Mathé, AMU; Vladimír Merta; Pavlína Míčová, Astrosat; Jan Motal, ČT Brno; Alena Müllerová, Česká televize; Kateřina Nedvědová, Krajský úřad kraje Vysočina; Eva Němcová, DKO Jihlava; Richard Němec, Verbascum; Libor Němec, DKO Jihlava; Jiří Nezhyba; Jitka Nouzová; Mikuláš Novotný, Produkce Radim Procházka s.r.o. / výkonný producent; Nina Numankadič, Doc Alliance Films ; Barbora Ondrejčáková, FAMU, Midpoint; Alena Orgoňová, Lajky; Anna Ouřadová, JedeFrau; Vít Pancíř; Eva Pavlíková, Národní filmový archiv; Pech, PSJ a.s.; Marika Pecháčková, FAMU; Ivana Pechová; Radek Pirkl; Jan Piskač; Jana Plesnerová, TNT Express; Jarmila Poláková, Film & Sociologie s.r.o.; Lenka Poláková, Česká televize; JANA POLÍVKOVÁ, Česká centra; Viliam Poltikovič; Viktor Portel; Martin Pošta, Fresh Film Fest; Dominika Prejdová, Artcam; Radim Procházka, Produkce Radim Procházka, s.r.o.; Lenka Procházková, DKO Jihlava; Alena Prokopová, Divadlo Archa; Ondřej Provazník; Lukáš Přibyl; Eva Přibylová, Česká centra; Květa Přibylová, FAMU; Jana Ptáčková; Pepe Rafaj, Jacket Bros; Josef Ráž, Videofilm 16-9; Tereza Reichová; Jan Reinisch; Martina Reková, 4PRESS, Fresh Film Fest; Filip Remunda, Hypermarket Film; Jan Rendl, FAMU - dokumentarní tvorba; Libuše Rudinská, Rudinska Film; Alice Růžičková, FAMU; Apolena Rychlíková; Martin Ryšavý; Leoš Ryška, Telepace s.r.o.; Martin Řezníček, DOCUfilm Praha; Marcel Římák; Jan V. Sacher; Barbora Sedláková; Ladislav Seidl, Krajský úřad kraje Vysočina; Otakáro Maria Schmidt, Producenti ČR; Karel Slach; Šárka Slezáková; Stano Slušný; Dagmar Smržová; Tereza Sochorová, Fiume; Jana Sotonová, Mafra, a.s.; Daniela Staníková, Media Desk; Karla Stojáková, Axman Production; Karel Strachota, Jeden svět na školách; Jan Šikl; Zuzana Šimůnková, Česká televize; Jiří Šindelář, Avion Film; Jan Šípek; Tomáš Škaryd, Kraj Vysočina; Jarmila Šlaisová; Vratislav Šlajer, Bionaut Films; Milan Štekl, Krajský úřad kraje Vysočina; Ivana Šteklová, Krajský úřad kraje Vysočina; Petra Štovíková, Česká televize; Petra Štovíková; Martin Švoma; Klára Tasovská; Karel Thein; Jana Tomsová, Studio Fáma 92 s.r.o.; Kristýna Toupalová, FAMU; Hana Třeštíková, Produkce Třeštíková; Aleš Tříska, Cinemart, a.s.; Vladimír Turner, FAMU; Lucia Udvardyová, konvergence.info; Milan Vacek, Česká televize; Martin Vadas; Karel Vachek; Michal Valík; Jan Vávra, Advojka; Věra Vilémová, Plakát s.r.o.; Janka Vlčková; Pavlína Vogelová, Moravská galerie v Brně; Ivan Vojnár; Jiří Voráč, Masarykova universita; Eva Votrubová, Academia film Olomouc 2010 - PR; Vojtěch Votýpka; Marek Vozka, Jeden svět; Helena Všetečková; Miloš Vystrčil; Jakub Wagner, Jaggerfilm; Helena Zajícová, FAMU, MIDPOINT; Kamil Zajíček, Linshu Production; Karolína Zalabáková, Česká televize; Daniela Zedníková; Vaclav Zikan; Kamila Zlatušková, Česká televize; Jakub Žídek, AFO; Radek Žižka.

ZAHRANIČNÍ HOSTÉ
Maciej Adamek (Polsko); Beverly Andrews (Velká Británie); Gaby Babic, goEast - Festival of Central and Eastern European Film (Německo); Angelika Beckmann (Rakousko); Esteban Bernatas, Andoliado Producciones (Španělsko); Christian Von Borries (Německo); Christian Von Borries (Germany); Martichka Bozhilova, AGITPROP Ltd. (Bulgaria); Roel van Broekhoven (Nizozemí); Laurentiu Calciu (Rumunsko); Adriana Camacho; Adriana Camacho Torres, Manana Films (Mexiko); Charlie Cockey, Cinequest Film Festival (USA); Elsa Cojnby, Tempo Documentary Festival / FilmCentrum (Švédsko); Frederic Cousseau (Francie); Susana de Sousa Dias, Kintop (Portugalsko); Noelle Elia, POV Magazine (Kanada); Tom Feierabend, TOM FEIERABEND (Francie); Thomas Fürhapter, sixpackfilm (Rakousko); Aleksandar Furtula, NCC:News&Communications Company, s.r.o. (Nizozemí); Biljana Garvanlieva (Německo); Elvira Geppert, Geppert Productions (Německo); Nicolas Grospierre (Francie); Dimke Haeghen, Soul Docs (Belgie); Amin Hak-Hagir (Rakousko); Anna Hartlaub; Lea Hartlaub, Accademy of Media Arts Cologne (Německo); Markku Heikkinen, Zone2 Pictures Oy (Finsko); Andrea Hock, Autlook Filmsales (Rakousko); Karol Hordziej (Polsko); Hajime Kawaguchi (Japonsko); Andrzej Kępiński, Studio NPT (Polsko); Nino Kirtadze (Gruzie); Gennady Kofman, Docudays UA, Human Rights IDFF (Ukrajina); Martin Kollar (Slovensko); Lucyna Kowalska; Dariusz Kowalski, NON-FICTION Foundation (Polsko); Nico Krebs (Německo); Matthew Lancit (Francie); William Lee (United Kingdom); Marine Legrand; Mercier Léonore (France); Truls Lie, DOX magazine (Dánsko); Yanghua Lim; Lawrence Loewinger, TWO POINTS (USA); Sylvain Mariette, Aye Aye VO (Francie); Legrand Marine, Aye Aye VO (Francie); Boris Mitić, Dribbling Pictures (Srbsko); Brigitte Morgenthaler, Visions du réel (Švýcarsko); Janusz Mrozowski, Filmogene (Francie); Frosina Naumovska, FDU - Skopje; Gyula Nemes, Absolut Film Studio (Maďarsko); Andjelka Nenezic, NGO Montenegro Film Festival (Srbsko); Yoko Oguchi (Japonsko); Iris Olsson, DOCPOINT Helsinky Documentary Film Festival (Finsko); Barbara Orlicz - Szcypula, CRACOW FILM FESTIVAL (Poland); Brigid O'shea, DOK Leipzig Leipziger Dok-Filmwochen GmbH (Německo); Peter Osuch (Slovensko); Lucie Pascu; Milena Pekić, International Documentary Film Festival BelDocs (Srbsko); Mara Pelecis (Lotyšsko); Vladan Petkovic, Screen International (Srbsko); Camille Sauder, Aye Aye VO (Francie); Oliver Sertic, RESTART (Croatia); Hans-Joachim Schlegel, Mannheim-Heidelberg (Německo); Michał Słomka, Fundacja Tranzyt (Polsko); Alexandru Solomon, Hi Film Productions (Rumunsko); Javier Solórzano Casarin, Grado Cinco (Mexiko); Anna Suska, Fundacja Transmisja (Polsko); Akihiro Suzuki (Japonsko); Hirano Suzuko; Jiří Sýkora, Visegrad fund (Slovensko); Júlia Szederkényi (Maďarsko); András Szirtes (Maďarsko); Lucille Testard, Aye Aye VO (Francie); Alex Toedtli Mera (Mexiko); Bart van Broekhoven; Ana Vlad, Mandragora (Rumunsko); Adrian Voicu (Rumunsko); Ralph Wieser, Mischief Films (Rakousko); Ralph Wieser, Mischief Films (Austria); Lin Yang, Aye Aye VO (France); Želimir Žilnik, Playground produkcija (Srbsko); Mike Hoolboom (Kanada); Guillermo Ruiz (Bolívie); Brigitta Burger-Utzer, Sixpack (Rakousko); Thomas Elsaesser (Nizozemí); Ichiro Sueoka, Asagaya College of Art and Design (Japonsko); Luciano Barisone, VISION DU REEL Festival (Švýcarsko); Lucia Nimcová (Slovensko).

PROGRAMOVÉ SEKCE
  • Opus Bonum
    vybírá pozoruhodný dokumentární film roku z různorodé kolekce reprezentující tendence světového dokumentu; všechny filmy jsou podstatné, a tak festival nabízí další hru: jeden porotce vybere jeden film, dílo zářivé.
  • Mezi moři
    je soutěžní sekcí, která reprezentuje země a národy střední a východní Evropy, teritorium jejich vzájemných dějinných, politických či kulturních vztahů.
  • Česká radost
    jako prestižní výběr českých dokumentů není jenom soutěží o nejlepší z českých filmů, ale je především oslavou jeho různosti v objevování nových témat i v dobrodružství kinematografického výrazu.
  • Fascinace
    jsou velkou továrnou experimentální kinematografie, která film opřený o realitu zbavuje všeho, co jej tíží, a podstatným způsobem tak prohlubuje možnosti filmového vyjadřování.
  • Průhledné bytosti
    jsou muži a ženy, nezaměnitelně pracující s filmem - rozsáhlé představení jejich díla je především poctou proměnám jejich poetiky, výrazem pozoruhodného autorského rukopisu.
  • Zvláštní uvedení
    Pozoruhodné filmy uváděné mimo soutěžní sekce. Ze světové tvorby jmenujme čerstvý film Michaela Moora O kapitalismu s láskou uvedený na filmovém festivalu v Benátkách, který bude mít v Jihlavě svou českou premiéru, stejně jako film Olgy Špátové Oko nad Prahou – snímek o architektovi Janu Kaplickém.
  • Ekonomystika
    je výjimečnou tematickou sekcí, soustřeďující dokumenty věnované hospodářství a byznysu, globální ekonomice, bohatství i velké chudobě, přičemž festival nenabízí jednoznačný výklad hospodářské krize, ale ve svém svobodomyslném duchu představuje různost názorů.
  • Doc-fi
    vyjadřuje přesvědčení, že hranice mezi dokumentárním a hraným filmem jsou propustné, že dokonce tyto hranice možná ani nejsou, což dokazují snímky, proměňující svojí jinakostí pohled filmu.
  • Reality TV
    otevírá oči diváků novými televizními formáty a v nejširším světovém záběru představuje aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou dokudrama, dokusoap, reality show nebo mockument.
  • Doc.Alliance
    je festivalovou sekcí vzešlou z přátelství na trase Česko:Jihlava - Dánsko:Kodaň - Německo:Lipsko - Polsko:Varšava - Švýcarsko:Nyon, která v pěti zemích uvádí pět výběrových snímků, aby představila aktuální trendy dokumentárního filmu.
  • Česká televize uvádí
    je sekcí představující nejzajímavější snímky vyrobené Českou televizí, která stále zůstává důležitým místem pro tvorbu a reprezentaci dokumentárního filmu.
  • Krátká radost
    nabízí výběr nejlepších českých a světových krátkých filmů, které jsou svrchovanými díly prozkoumávajícími na malém a ještě menším prostoru možnosti a sílu dokumentu.
  • Dílny
    jsou místem blízkých setkání diváků s tvůrci a jejich prací, ateliérem, kde obrazy mluví víc, neboť v dílnách je lze vidět, lze o nich rozmlouvat, lze se na filmy přímo ptát.
  • Váš domácí festival
    Unikátním projektem MFDF Jihlava jsou projekce vybraných filmů v oslovených jihlavských domácnostech za osobní účasti jejich autorů. Letošní očekávanou premiérou jsou VIDEO – KAZETY, „bytová událost pro kazetové magnetofony, VHS rekordéry a televizory“, kterou připravilo uskupení Birds build nests underground přímo pro Váš domácí festival.
  • Divoké myšlení
    spojuje dokumenty natočené v tradici etnologického a antropologického přístupu, tedy filmy se zájmem o kulturní vztahy, mýty, báje či rituály přírodních národů.
  • Světový den audiovizuálního dědictví
    Světový den audiovizuálního dědictví UNESCO stanovilo na 27. října. MFDF Jihlava připomene důležitost péče o dědictví filmové historie dvěma unikátními projekcemi.
  • Do historie
    znamená sestup do minulosti, jenž víc než dějepřepisem chce být připomínkou konkrétního času zachyceného filmem, letos konkrétně krutých-radostných padesátých let, kdy působila protikomunistická skupina bratří Mašínů.
VÝBĚR Z NEFILMOVÉHO PROGRAMU
I letos doprovázela filmová setkání v Jihlavě celá řada doprovodných akcí. Již počtvrté se letos konal seminář Média a dokument, věnovaný problematice psaní o dokumentárním filmu. András Szirtes představil v experimentálním prostoru Laboratorium svůj originální klikový projektor z přelomu 1í. a 20. století. V programu autorských čtení vystoupil mj. Ludvík Vaculík. A na podiu v Soul Music Clubu se vystřídala plejáda kapel z ČR i ze zahraničí – např. Lajky, Už jsme doma, Zeronumberone nebo Eč. V divadelním stanu hrálo nejen divadlo VOSTO5, ale byla zde mj. představena i jevištní adaptace bestselleru Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla. A všem seriózním zájemcům o dokumentární film je nově k dispozici český překlad klíčové knihy Billa Nicholse Úvod do dokumentárního filmu, kterou festival vydal ve spolupráci s Nakladatelstvím AMU.

DOCALLIANCEFILMS.COM
Doc Aliance FILMS je online platforma pro distribuci dokumentárních a experimentálních filmů, kterou vytvořila iniciativa pro dokumentární filmy DOC ALLIANCE. Doc Alliance je asociace pěti klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu - CPH:DOX Copenhagen, DOK Leipzig, MFDF Jihlava, Planete Doc Review Warsaw a VISIONS DU REEL Nyon. Jejím cílem je propagace autorských dokumentárních filmů širšímu publiku a systematická podpora distribuce dokumentárních filmů skrze festivalové trhy a online platformu.

V současné době je k dispozici na portálu výběr 400 dokumentárních a experimentálních filmů. Na Doc Alliance Films jsou k vidění jak díla zavedených mistrů dokumentu, jako jsou Ulrich Seidl, Jørgen Leth, Peter Mettler či Helena Třeštíková, tak snímky nových talentů či filmových studentů. Mezi nimi například Pavla Kouteckého  Víta Klusáka, Radima Procházky, Eriky Hníkové a další filmy nejen českých dokumentárních tvůrců.

Na filmy je možné dívat se celoročně za drobný poplatek, který se liší od zvoleného formátu a pohybuje se mezi pětadvaceti až sto korunami, nebo se také můžete stát členy portálu a za malý poplatek 80 korun zhlédnout 10 libovolných filmů.

STÁVAJÍCÍ PROJEKTY NA DOCALLIANCEFILMS:
Unikátní premiéra nového filmu Medvědí ostrovy režiséra Martina Ryšavého, která předchází kinodistribuci:
Po světové premiéře na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava (soutěž Česká radost) bude film od pátku 5. listopadu 2010 přístupný na webovém portálu Docalliancefilms.cz, kde ho navíc prvních tisíc diváků uvidí zdarma. Do kin vstoupí film v prosinci.
Uvedení filmu na internet tradičně předchází kinodistribuce a vydání dvd. Distribuce Medvědích ostrovů má opačnou strategii: film bude nejdříve uveden on-line, následně vstoupí i do kin a vyjde na DVD.

PROJEKT ARCHIVNÍCH FILMŮ:
Vytváříme prostor pro sbírku nejdůležitějších filmů od počátku filmové historie, zásadních pro vývoj dokumentárního filmu. Zpřístupnění těchto filmů širšímu publiku může podnítit studenty, učitele a vědce k práci s dokumentárním filmem coby důležitým zdrojem výzkumu a inspirace. Nyní naše sbírka obsahuje také sedm jedinečných dokumentů Britské dokumentární školy a hnutí free cinema, včetně filmů Johna Griersona, Roberta Flahertyho či Karla Reisze, které vznikly od 30. do 50. let dvacátého století. Tyto filmy z archivu British Film Institute jsou nyní čerstvě k dispozici pro streamování zadarmo exkluzivně jenom na našem portálu.

DOC ALLIANCE SELECTION:
nabízí výběr pěti kvalitních filmů, každý z festivalových partnerů Doc Alliance vybírá jeden z nich. Tyto filmy pak putují od festivalu k festivalu. Filmům se dostane podpory na pěti národních trzích - na festivalech a dále v rámci distribuce v kinech, televizích a na DVD. Na konci roku udělí mezinárodní porota cenu „Doc Alliance Award“.Doc Alliance svou cenu dotuje částkou 5000 euro. Letos Cenu Doc Alliance právě v Jihlavě obdržel snímek Příchozí (Les arrivants, Francie 2010) režisérů Claudine Boriesové a Patrice Chagnarda.

INDUSTRY SEKCE
Institut dokumentárního filmu na MFDF Jihlava
25. – 31. října 2010    
www.DOKweb.net 

Jubilejní desátý ročník Industry sekce, kterou v Jihlavě pořádá Institut dokumentárního filmu (IDF), letos rozšířil svůj program a přivítal rekordní počet hostů.  Kromě veřejných prezentací 10. East European Fora nebo více než 300 východoevropských filmů na 7. trhu East Silver nabídnul bohatý program Autorských seminářů, případových studií, individuálních schůzek s hosty Fora a trhu, Prezentaci dokončovaných dokumentárních filmů, koprodukční snídaně, networkingové večeře, distribuční cenu Silver Eye nebo industry projekce.

CENY EAST EUROPEAN FORA
Autoři dvou dokumentárních projektů East European Fora převzali 26. října ocenění na slavnostním zahájení MFDF Jihlava. Cenu IDFA Fora a možnost představit se v listopadu na největším koprodukčním fóru IDFA  Forum v Amsterdamu získal ruský projekt The 16th Republic (Daria Khlestkina / Marina Razbezhkina). Cenu Zlatý trychtýř pro projekt, který během workshopu zaznamenal největší pokrok, získal Dust Dream (Maciej Gorski / Monika Braid), jeho autoři v následujícím roce získají od IDF podporu šitou na míru potřebám projektu.

CENY SILVER EYE
Součástí East Silver je i cena Silver Eye pro nejlepší dokumentární film trhu East Silver, která se uděluje ve třech kategoriích (krátký, středometrážní a celovečerní dokumentární film). Cílem ceny Silver Eye není pouze ocenit nejzajímavější dokumentární filmy zařazené do trhu East Silver, ale napomoci zviditelnění a cirkulaci nových titulů, které ještě nemají distributora nebo si zaslouží uvedení i v širším povědomí prostřednictvím filmových festivalů.  East Silver tak už sedmým rokem poskytuje komplexní přehled o východoevropské dokumentární tvorbě. Vítězové:
Krátká kategorie: That's Life (Daniel Zielinski, Polsko, 2010), Zvláštní uznání: The Work of the Machines (Michal Madracki, Giles Lepore, Maciej Madracki, Polsko, Švýcarsko, 2009); Plain Landscape with  a Cradle (Arkadiusz Biedrzycki, Polsko, 2010). Středometrážní kategorie: Family Instinct (Andris Gauja , Lotyšsko, 2010), Zvláštní uznání: Michael Berger - A Hysteria (Thomas Fuerhapter, Rakousko, 2010). Celovečerní kategorie: At the Edge of Russia (Michal Marczak, Polsko, 2010)

AUTORSKÉ SEMINÁŘE PRO ŠIROKÉ PUBLIKUM
Letošní industry program se otevřel i širokému publiku a představil tvorbu a osobní setkání s pěti významnými zahraničními režiséry. Na autorských seminářích do své tvorby nechal široké publikum nahlédnout rakouský režisér a producent Nikolaus Geyrhalter (mimo jiné 7915 km, Elswhere, Chléb náš vezdejší, Pripyat), rakouský režisér hraných i dokumentárních filmů Michael Glawogger (mimo jiné Smrt dělníka, Megacities, Contact High, Slimáci, Slumming), dánský režisér Anders Østergaard (mimo jiné Burma VJ – Reporting from a Closed Country, Tintin and I), polský režisér Pawel Lozinski (mimo jiné Chemo, Birthplace, Kitty Kitty) nebo jeden z nejvýraznějších současných ruských autorů Pavel Kostomarov (Matka, Transformer, Live in Peace).

10 LET IDF A INDUSTRY SEKCE
Během deseti let existence se Institut dokumentárního filmu proměnil v mezinárodně respektované centrum pro podporu dokumentárního filmu v celém východoevropském regionu. Pro východoevropské dokumentaristy funguje jako odrazový můstek na mezinárodní pole, pro západoevropské a severoamerické televizní producenty, distributory, zástupce filmových fondů, mezinárodních festivalů a sales společností pak funguje jako každoroční zdroj ještě neobjevených kvalitních projektů i dokončených filmů. S podporou East European Fora a workshopu Ex Oriente Film dokončeno přes 70 dokumentárních filmů, z nichž řada zvítězila na klíčových festivalech jako je MFF Cannes, MFF Locarno, Hot Docs, IDFA, Visions du réel či Berlinale. Prezentace dokončovaných dokumentárních filmů každoročně zprostředkovává budoucí distribuci několika výjimečným projektům. Trh East Silver pak v minulosti zajistil konkrétní festivalovou nebo televizní distribuci více než 370 dokončeným filmům. Počet návštěvníků portálu východoevropského dokumentárního filmu www.DOKweb.net se od spuštění ve své nové podobě v březnu 2010 rozrostl čtyřnásobně.

REKORDNÍ POČET HOSTŮ
Celý industry program letos navštívil rekordní počet hostů. Filmy do svého programu nebo portfolia si na East European Forum nebo na trh East Silver přijelo vybírat přes 30 televizních producentů a nákupčích z klíčových evropských i amerických televizních stanic, přes 20 sales agentů, desítky distributorů, zástupců filmových fondů a mezinárodních festivalů. Více než 70 režisérů a producentů z východní Evropy naopak přijelo získat podporu pro své připravované nebo dokončované filmy. Spolu s dalšími návštěvníky profesionální sekce tak Institut dokumentárního filmu v Jihlavě přivítal více než 400 filmových profesionálů.

EAST EUROPEAN FORUM
Jubilejní desátý ročník East European Fora byl největším regionálním setkáním východoevropských dokumentárních tvůrců a evropských televizních producentů, distributorů, sales agentů a zástupců filmových fondů. Režiséři a nezávislí producenti zde nabízeli své projekty ke koprodukci, předkupu práv nebo pro další formy finanční podpory. Během své existence se Forum stalo prestižní platformou, která již od roku 2001 přivítala 562 východoevropských tvůrců a producentů, 79 televizních producentů a desítky mezinárodních distributorů, sales agentů a festivalovýchprogramátorů.

PREZENTACE EAST EUROPEAN FORA
Během East European Fora se letos představilo 24 vznikajících dokumentů. Reálné výsledky budou známé až v příštích měsících, podle bezprostředních reakcí zástupců televizních stanic, fondů nebo distributorů však ze zúčastněných projektů nejvíce zaujaly připravované filmy The 16th Republic (Daria Khlestkina, Rusko), který na osudech několika lidí pracujících v legendární továrně vozů značky Zil vytvoří paralelu se současným stavem Ruska, dále bulharský projekt Sofia's Last Ambulance (Ilian Metev, Bulharsko) zachycující zápas lékaře, zdravotní sestry a řidiče jedné z třinácti sofijských sanitek o holé přežití svých pacientů na pozadí bortícího se zdravotního systému, Romanies Go to Election (Jaro Vojtek, Slovensko) sledující boj romského aktivisty o místo v místním zastupitelstvu, Odessa (Florin Iepan, Rumunsko) rozkrývající tendence rumunské společnosti popřít vlastní nacistickou minulost a masové vraždy rumunských Židů, dále pak film The Devil's Choice (Monica Lazurean-Gorgan, Rumunsko) popisující sofiinu volbu, před kterou stojí obyvatelé nejznečištěnějšího města v Rumunsku, projekt Phantom Pain Mladic (Helga Bahmer, Německo) o rezistenci části srbské společnosti vyrovnat se s vlastní nedávnou minulostí nebo poetický portrét Brothers (Wojciech Staroń, Polsko). Mezi dalšími představenými projekty byl The Global Town (Ulli Gladik, Rakousko), Dobré mravy (Radovan Síbrt, Česká republika), Nový život rodinného alba (Adam Olha, Slovensko), The Gold Spinners (Hardi Volmer, Estonsko), Not for the Dead (Michal Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polsko/USA), Everything Is Possible (Lidia Duda, Polsko), The Kaplinski System (Raphaël Gianelli-Meriano, Estonsko, Francie), Family Meals (Dana Budisavljević, Chrovatsko/Francie), Naked (Tiha Klara Gudac, Chorvatsko), Dust Dream (Maciej Gorski, Polsko, Spojené království, Německo), Summerhouses (Veronika Zapletalová, Česká republika), Welcome to the Rich Men's World (Pawel Ferdek, Polsko), Family Business (Christiane Büchner, Německo), Djangarchi (Zoran Krema, Chorvatsko), Mechanical Figures (Helena Bulaja, Chorvatsko), Escaping Riga (Davis Simanis, Lotyšsko), A Lifetime Is Not Enough (Piotr Kielar, Polsko).
Do roku 2010 se díky podpoře workshopu Ex Oriente Film a East European Fora podařilo natočit přes 70 dokumentárních filmů. Mezi nimi je i 14 čerstvě dokončených dokumentů, které v distribuční fázi podpoří letošní ročník trhu East Silver. Kromě reakcí možných koproducentů a nákupčích si východoevropští dokumentaristé z Jihlavy odvážejí i nové impulsy k dramaturgii svých filmů z dílen přípravného workshopu.

CENY EAST EUROPEAN FORA
Významnou podporou vybraným projektům East European Fora a workshopu Ex Oriente Film jsou ceny Zlatý trychtýř pro projekt Dust Dream (Maciej Gorski, Polsko, Spojené království, Německo) a cena IDFA Forum pro projekt The 16th Republic (Daria Khlestkina, Rusko).
Po ukončení East European Fora se projektů ujme tzv. Program návazné podpory, který bude projekty propagovat na světových festivalech a trzích, bude autorům nabízet průběžné produkční i dramaturgické konzultace, výběr projektů pak ve fázi před dokončením představí na Prezentaci dokončovaných dokumentárních filmů a postupně je dovede až do výběru budoucích ročníků trhu East Silver.

EAST SILVER
Sedmý filmový trh East Silver, zaměřený na dokumentární filmy ze střední a východní Evropy, se nachýlil ke svému konci.  Na samotné industry hosty z řad televizních nákupčích, world sales agentů, distributorů nebo zástupců festivalů čekalo v digitalizované videotéce trhu 308 dokumentárních filmů vyprodukovaných v letech 2009/2010 (vybraných z celkových přihlášených 743 filmů) a dalších 124 z programu jihlavského festivalu.

Trh přivítal i rekordní počet hostů, účastnilo se jej 245 VIP hostů z filmového průmyslu, včetně producentů a filmových tvůrců z východní Evropy. Avizovanou novinkou se stalo zprovoznění online videotéky, která umožňuje registrovaným profesionálům přístup k East Silver filmům i během roku. East Silver už sedmým rokem s  počtem nad 2300 titulů poskytuje komplexní přehled o východoevropské dokumentární tvorbě. Kompletní databáze filmů je dostupná na www.eastsilver.net.

Průběžné statistiky: Ke dni 30.10. přehráno celkem: 4036 filmů. Nejsledovanější filmy:
1.    Vše pro dobro světa a Nošovic (Vít Klusák, Česká republika, 2010): 39 zhlédnutí
2.    Nesvatbov (Erika Hníková, Česká republika, 2010): 37 zhlédnutí
3.    La Machina (Thierry Paladino, Polsko, 2010): 35 zhlédnutí
4.    Family Instinct (Andris Gauja, Lotyšsko, 2010): 32 zhlédnutí
5.    At the Edge of Russia (Na samém konci Ruska, Michal Marczak, Polsko, 2010): 32 zhlédnutí
6.    100 dnů (Viera Čákanyová, Česká republika, 2009): 31 zhlédnutí
7.    Český mír (Vít Klusák, Filip Remunda, Česká republika, 2010): 30 zhlédnutí
8.    Medvědí ostrovy (Martin Ryšavý, Česká republika, 2010): 30 zhlédnutí
9.    Michael Berger – A Hysteria (Thomas Fuerhapter, Rakousko, 2010): 28 zhlédnutí
10.    Mlčeti zlato (Tomáš Kudrna, Česká republika, 2010): 27 zhlédnutí

Nejlépe hodnocené (hodnocení Velmi zajímavý):
1.    Vše pro dobro světa a Nošovic (Vít Klusák, Česká republika, 2010): 16x hodnoceno
2.    La Machina (Thierry Paladino, Polsko, 2010): 14x hodnoceno
3.    Something about Georgia (Nino Kirtadze, Francie, Gruzie, 2010): 13x hodnoceno

Součástí East Silver je i cena Silver Eye pro nejlepší dokumentární film trhu East Silver. Cena se uděluje ve třech kategoriích (krátký, středometrážní a celovečerní dokumentární film) a rozhodla o ní mezinárodní porota složená z vybraných filmových profesionálů (Krátký dokument: Bruni Burres (Sundance Documentary Film Program), Jan Naszewski (New Europe Film Sales), Outi Saarikoski-Schimberg (YLE Co-Productions). Středometrážní dokument:  Gitte Hansen (First Hand Films), Anna Hoffmann (Berlinale – Forum), Margje de Koning (Ikon). Celovečerní dokument: Kathrin Brinkmann (ARTE/ZDF), Andrea Hock (Autlook Filmsales), Marzena Moskal (Quinzaine des Realisateurs, Cannes Film Festival). Vítěz každé kategorie získal 1500 EUR a celoroční festivalový servis East Silver.
Cílem ceny Silver Eye není pouze ocenit nejzajímavější dokumentární filmy zařazené do trhu East Silver, ale napomoci zviditelnění a cirkulaci nových titulů bez distributora nebo si zaslouží uvedení i v širším povědomí prostřednictvím světových filmových festivalů.

Vítěz krátké kategorie: 
-    That's Life | Takie życie |Takový je život | režie: Daniel Zielinski | Polsko | 2010
 
Zvláštní uznání:
-    The Work of the Machines | Praca maszyn | Práce strojů | režie: Michal Madracki, Giles
Lepore, Maciej Madracki | Polsko, Švýcarsko | 2009 
 
-    Plain Landscape with  a Cradle | Krajobraz nizinny z Kolyska | Holá  krajina  s kolébkou |
režie: Arkadiusz Biedrzycki | Polsko | 2010
   
Vítěz středometrážní kategorie: 
-    Family Instinct | Ģimenes lietas | Rodinný instinkt | režie: Andris Gauja  | Lotyšsko | 2010
 
Zvláštní uznání: 
-    Michael Berger - A Hysteria | Michael Berger. Hysterie | Michael Berger - Eine Hysterie |
režie: Thomas Fuerhapter | Rakousko | 2010 
 
Vítěz celovečerní kategorie: 
-    At the Edge of Russia | Koniec Rosji | Na samém konci Ruska | režie: Michal Marczak |
Polsko | 2010 
 
Vyhlášení vítězů a předání ceny SILVER EYE se uskutečnilo 26. října 2010 v rámci slavnostního zahájení 14. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Mezi celoroční aktivity projektu East Silver patří i propagace východoevropských dokumentárních filmů na světových festivalech a trzích prostřednictvím East Silver Karavany – výběru nejzajímavějších titulů s festivalovým potenciálem vybraných z filmů trhu. Pro rok 2011 bylo do East Silver Karavany zařazeno 27 snímků, z toho 8 českých. Obdobným servisem je i East Silver TV Focus zaměřený na podporu odvysílání titulů v mezinárodních televizních stanicích.

DOPROVODNÝ INDUSTRY PROGRAM
Letošní doprovodný industry program se otevřel divákům festivalu a zároveň zintenzivnil podporu vznikajících a dokončených východoevropských filmů a jejich autorů. V rámci slovenského, polského a rakouského národního dne zmapoval možnosti lokální podpory dokumentárního filmu a především umožnil všem hostům industry programu navázat konkrétní koprodukce nebo budoucí spolupráci s klíčovými režiséry a producenty těchto zemí.

PREZENTACE DOKONČOVANÝCH DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
Po veřejných prezentacích East European Fora se letos poprvé představil i úzký výběr dokončovaných dokumentárních filmů, které v příštích několika měsících vstoupí do světové kinodistribuce. Prezentace dokončovaných dokumentárních filmů letos představila celovečerní filmy významných tvůrců i začínajících dokumentaristů. Festivaloví selektoři, distributoři, nákupčí, sales agenti, novináři i diváci se seznámili s filmy Nikolause Geyrhaltera (Occident, Rakousko), Pawla Lozinského (Father and Son, Polsko),  Pavla Kostomarova (You Too, Rusko), Audriuse Stonyse (Palavani, Lotyšsko), Raphaela Bartha (Aftermath, Rakousko), Jakuba Hejny (Divadlo Svoboda, Česká republika), Jakoba Dammase a Helgeho Rennera (Pommeranian Illusions, Polsko) a Chollat-Namy Armande a Magnússona Sigurðura Hallmara (Iceland: Bankrupt Nation, Česká republika, Island, Francie).

KOPRODUKČNÍ SNÍDANĚ
 S cílem představit situaci ve vybrané zemi uspořádal East Silver tři neformální setkání v podobě koprodukčních snídaní s producenty, distributory a zástupci fondů. Pozornost byla věnována Slovensku, Rakousku a Polsku. Slovenská snídaně pořádaná ve spolupráci se sentimental film představila kromě systému podpory v zemi (Slovenský audiovizuální fond) i několik nových projektů hledajících koprodukci, mj. filmy Petera Begányiho, Marka Mackoviče nebo Anabely Žigové. Rakouské snídaně se zúčastnili Severin Moritzer (Vienna Film Fund) Franz Grabner (ORF), producenti (Ralph Wieser, Johannes Rosenberger, Michael Seeber), producent a režisér Nikolaus Geyrhalter, Andrea Hock (Autlook Filmsales), Brigitte Burger-Utzer (sixpack films). Rakouský program se konal ve spolupráci s Autlook Filmsales. Polské snídaně se zúčastnili mimo jiné Kinga Galuszka (Polish Film Institute), Katarzyna Wilk (Krakow Film Foundation), režisér Pawel Lozinski, Marcin Malatynski (filmová škola v Lodži) a další. Panel proběhl za podpory Krakow Film Foundation.

AUTORSKÉ SEMINÁŘE
Na autorských seminářích do své tvorby nechal široké publikum nahlédnout Nikolaus Geyrhalter, Michael Glawogger, Anders Østergaard, Pawel Lozinski nebo Pavel Kostomarov.

OTEVŘENÝ PROGRAM WORKSHOPU EAST EUROPEAN FORA A EX ORIENTE FILM
Účastníkům workshopu i veřejnosti se představila Helena Třeštíková s projekcí filmu René (2008), estonská režisérka Marianna Kaat uvedla případovou studii filmu East European Fora 2008 Pit No. 8 (2010) a Frank Stehling přednesl přednášku o festivalových a propagačních strategiích.

TALKS OF THE DAY
Prezentaci současných směrů v dokumentárním filmu, způsobů financování, distribuce a propagace uvedla Marta Lamperová, Jarmila Outratová, Ivan Ostrochovský nebo zástupci těchto institucí a společností: Sundance Documentary Fund, Documentary Educational Resources, New Europe Film Sales, Cinereach, Jan Vrijman Fund, Ventes-CBA/WIP-Sales, AVEK, First Hand Films.

INDIVIDUÁLNÍ SCHŮZKY
Všem účastníkům East European Fora, trhu East Silver a profesionálům s akreditací EEF/ES byly zprostředkovány individuální schůzky se zástupci světových TV stanic, distributory, sales agenty, festivalovými selektory.

NETWORKINGOVÉ VEČEŘE
Dvě neformální večeře ještě blíže propojily české a východoevropské filmaře se zástupci TV stanic, distributory, sales agenty a festivalovými selektory.

INDUSTRY PROJEKCE
Na industry projekcích se profesionálům a novinářům za účasti tvůrců představila řada nově dokončených dokumentů i filmů těsně před dokončením. Do výběru byly zařazeny nové české dokumenty Divadlo Svoboda (Jakub Hejna), Tmář a jeho rod Karla Vachka, který byl loni jako projekt představen na East European Foru, Stíny minulosti (Petra Ondřejková), Toytravel Story (Radovan Síbrt), Žádost o azyl z ekologických důvodů (William Lee) a na mezinárodních festivalech oceňovaný film Mlčeti zlato (Tomáš Kudrna). Promítnuto bylo i několik snímků vzniklých v zahraniční koprodukci, např. Chrámy těla (Ivan Pokorný, ČR / Německo) nebo David Wants to Fly (David Sieveking, Rakousko / Německo). Uveden byl i slovenský dokument Mongolsko – Ve stínu Čingischána (Pavol Barabáš), polský snímek The Last Day of Summer (Piotr Stasik) a některé z filmů nominovaných na cenu Silver Eye: český dokument Mlčeti zlato, polský snímek La Machina (Thierry Paladino), slovenský dokument Davida Horinka Matka i polský vítěz kategorie krátký dokument That’s Life Daniela Zielińskeho.

SEMINÁŘ: EFFICIENT TV MANAGEMENT
Paul Pauwels, ředitel European Television & Media Management Academy vedl půldenní seminář se zástupci východoevropských televizních stanic o TV managementu a programaci.

S HYGIENOU ZAČÍNÁME!
Během uplynulých 10 let kolektivní tělo IDF obepínaly těsné vesmírné uniformy (2005), zdobily kýčovité cetky (2007), recyklovaný papír (2008) či introspektivní plastové závěsy (2009). Po deseti letech od založení Institutu dokumentárního filmu a od prvního ročníku East European Fora nastal podle všeho nejvyšší čas na menší koupel či větší úklid. Výtvarníci Tereza a Zdeněk Durdilovi a Juraj Horváth se rozhodli zaměřit dekorace a tiskoviny letošní industry sekce v Jihlavě na téma hygiena. Po deseti letech se omýváme, sušíme a spolu s heslem industry sekce i stále znovu ZAČÍNÁME!
REKLAMA