kafePro většinu lidí představuje káva denní energii, chuť do života, její chuť se pro mnohé stává nepostradatelnou součástí všedního dne. Málokdo z nás si nad šálkem kávy uvědomí, že se za každým balíčkem kávy může skrývat příběh. Může to být příběh pěstitelů ve střední a jižní Americe, kteří musí denně vynaložit hodně úsilí a práce, aby si vůbec vydělali na své živobytí, přičemž z ceny jednoho balíčku kávy dostane pěstitel málokdy více než 7%.

Změnit pohled na pěstitelé kávy a dozvědět se o jejím pěstování více nám umožní právě výstava „Káva“, která je přístupná veřejnosti do konce dubna v hale Městského informačního centra na Masarykově náměstí. Výstavu připravila Společnost pro Fair Trade ve spolupráci se Zdravým městem. Přijďte se podívat a dozvíte se více o pěstování kávy, kakaa a banánů.

Výstava bude obohacena zajímavým povídáním na téma „Fair Trade v Brazílii“. Jak fungují fairtradová družstva v Brazílii a jak ovlivňuje globalizace život farmářů v rozvojových zemích nám prozradí Luděk Štěrba. Beseda se uskuteční 19. dubna od 17:00 hodin v Gotické síni jihlavské radnice.

Pár informací o kávě a o Fair Trade:


- káva je po ropě druhou nejobchodovanější komoditou na světě
- káva poskytuje živobytí 25 milionům rodin zemědělců převážně z chudých zemí
- nízké výkupní ceny kávy dopadají tragicky nejen na pěstitele a jejich komunity, ale i na regiony a celé státy
- Fair Trade platí drobným pěstitelům cenu, která pokrývá náklady na výrobu i důstojné živobytí a dovoluje jim investovat
- Fair Trade snižuje počet prostředníků mezi pěstitelem a zákazníkem
- Fair Trade podporuje autonomní rozvoj místních komunit

REKLAMA
REKLAMA