REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

kounovsk_ady_-_rozcestnk_u_zastaven_06_customPrvní předzvěstí blížícího se jubilejního dvacátého ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů, který proběhne 11. a 12. června 2010, bude slavnostní odhalení největšího turistického rozcestníku na světě. Jeho vznik inicioval Klub českých turistů v rámci oslav 120. výročí svého založení (mimochodem pelhřimovský KČT slaví letos 90 let svého trvání). Obří dřevěný rozcestník je vysoký 8 m a jsou na něm umístěny čtyři směrovky značených cest v tradičních barvách (žluté, červené, modré a zelené), i tabulka s místním názvem.

 

REKLAMA

Objekt, který je přesnou zvětšeninou klasických turistických rozcestníků v poměru 2,5 : 1, byl zapsán do České knihy rekordů již před dvěma lety při výročí KČT v Praze. Nyní byl rekordní rozcestník (udávající vzdálenosti mezi hlavním městem a jednotlivými turistickými cíli) předán do Pelhřimova - města rekordů, kde bude zdobit Masarykovo náměstí.

Do Pelhřimova tak přibude další rekordní objekt, který si budou moci návštěvníci města i místní prohlédnout mimo expozice Muzea rekordů a kuriozit.

Jeho dalším exponátem, který můžete spatřit jen kousek od obřího rozcestníku, je NEJMENŠÍ JEZDECKÁ SOCHA NA SVĚTĚ. Vytvořil ji výtvarník Lubomír Vaněk z Brna. Sochu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka o rozměrech 9 x 9 x 2 milimetry autor po dvou měsících připrav a zkoušek vytvaroval do definitivní podoby pod lupou s osminásobným zvětšením, a to jehlou. Za materiál rekordman zvolil plastickou hmotu, kterou lze následně vytvrdit tepelnou cestou. Miniatura o velikosti přibližně dvou zápalkových hlaviček byla slavnostně instalována na budovu radnice Městského úřadu Pelhřimov v červnu loňského roku.

Již delší čas jsou na stezce s názvem Procházka Českou knihou rekordů k vidění v exteriérech města i největší poštovní schránka či nejdelší spínací špendlík (670 cm), na turistickém informačním centru je k mámí i nejdelší tužka v České republice, která má délku 570 cm a průměr 22 cm.

Festival Pelhřimov - město rekordů přinese v letošním roce i zajímavé gastronomické rekordy: například nejdelší štrúdl či obří topinku z dílny nevidomého organizátora tradičních Topinkiád - Pavla Kubíčka.

Kromě toho budou v rámci Galavečera kuriozit (11.6.) a Galavečera Rekordman roku (12.6.) na Masarykově náměstí tradičně vyhlášeny výroční rekordmanské ceny, a to celkem v 10 kategoriích.

 

Sledujte další zajímavé informace a zpravodajství z kraje Vysočina

REKLAMA