REKLAMA

Aktuální otázky ochrany životního prostředí a vodních zdrojů, vzdělávání a osvěta směrem k veřejnosti a úzká spolupráce s akademickými institucemi. To je hlavním předmětem společného memoranda, které dnes podepsali zástupci Města Kladno, Institutu enviromentálních služeb, Středočeských vodáren a Veolia Česká republika při prohlídce nově zrekonstruovaného kladenského vodojemu.

 

REKLAMA

„Právě bývalý rozdělovský vodojem, který prošel několikaletou přestavbou na moderní Future Tower Kladno, neboli víceúčelové centrum, je příkladem hladce fungující spolupráce samospráv a vodohospodářských organizací, a stal se tak symbolickým místem, kde byla naše společná vůle k dalšímu přátelství vyjádřena podpisem memoranda,“ řekl při této příležitostiSenior Executive Vice-President VEOLIA CENTRAL and EASTERN EUROPE S.A.  Philippe Guitard. 

Kladenský primátor Dan Jiránek pak společně s Philippem Guitardem, generálním ředitelem Institutu environmentálních služeb Liborem Machanem a generálním ředitelem Středočeských vodáren Jakubem Hanzlem prošli věž Future Tower Kladno a prohlédli si moderní expozice, řízené virtuální asistentkou Oliveou. Poté v prostranství před věží zasadili pamětní strom, lípu malolistou jako symbol nové etapy života vodojemu.

„Pro město jako vlastníka vodohospodářské infrastruktury je důležitý vztah s provozovatelem s důrazem na potřeby obnovy sítě a zajištění jejího bezproblémového a bezpečného provozu. Jsem rád, že součástí podepsaného memoranda je i myšlenka na nový projekt, díky kterému najdeme nové využití pro chátrající areál kasáren v Rozdělově, kde vznikne nové centrum Institutu environmentálních služeb,“ dodává k podpisu kladenský primátor Dan Jiránek.

Interaktivní expozice, řízené Oliveou, se nacházejí v nově vloženém 22,5 metrů vysokém vertikálním jádru věže. První z expozic je věnována příběhu vody - procesu získávání a dodávky pitné vody, jejímu využití a následnému zpracování odpadní vody před jejím vrácením do přírodního koloběhu. Druhá expozice návštěvníkům nabídne nahlédnutí do života ve vodě a kolem vody, složitostem i krásám vodních ekosystémů a ochraně vodní flóry a fauny. 

„Voda je dnes velkým tématem nejen pro odborníky, vědce či zemědělce, ale doslova pro každého z nás. Na vlastní kůži jsme v průběhu dvou let zjistili, že dostatek vody není žádná samozřejmost a že naše vodní pohodlí je vysoce křehká, zranitelná a velmi lehce smazatelná záležitost. Proto osobně považuji naši expozici o zdrojích a výrobě pitné vody a o čištění vody odpadní za nenahraditelnou a stejně jako každý z nás vím, že se rychle stane cílem každého, kdo o své budoucnosti a budoucnosti svých dětí přemýšlí a chce se o nejcennější tekutině naší planety rychle a srozumitelně něco dozvědět,“ uvedl generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl.

Samotným vodařům slouží věž dvěma způsoby. Prvním z nich je hi-tech dispečink pro infrastrukturu, která zásobuje vodou přes 290 tisíc lidí okresů Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ a Rakovník. Kromě běžného ovládání infrastruktury je dispečink dimenzován i na zvládání krizových situací, například déletrvajícího sucha či naopak povodní.

Druhým je pak naprosto unikátní centrum kybernetické bezpečnosti. To ochrání vodohospodářskou infrastrukturu před hackerskými a sabotážními kyberútoky zvenčí. Tyto útoky se nevyskytují jen v zahraničí. Podobný útok byl zaznamenán i v České republice, kdy byl napaden vodohospodářský dispečink jedné malé provozní společnosti, nespadající do koncernu Veolia, a za zašifrovaná data musel daný provozovatel zaplatit výkupné. Centrum kybernetické bezpečnosti nabídne svoje služby také subjektům mimo region i Českou republiku. 

V nejvyšším patře vodojemu vznikla pod ocelovým krovem panoramatická zasedací místnost s nebývalou vyhlídkou. Pro komfort návštěvníků zde budou panely s popisy toho, co je z věže vidět - mimo jiné je to celé České středohoří a při troše štěstí na počasí i Ještěd, Ralsko, Bezděz nebo Krkonoše.

Historie rozdělovského vodojemu se datuje až do dob první republiky. Projekt na vodojem o objemu 800 m3 vody zadalo město Kladno v roce 1932. Za vypracováním projektu stála legendární společnost Českomoravská Kolben-Daněk, a.s.

Stavba vysoká 42 metrů byla v roce 1933 díky kladenské firmě Hrabě a Lozovský dokončena a uvedena do provozu. Jednalo se o první vodojem v republice, postavený celý ze železa a obezděný cihlovým zdivem, které nebylo nosné a tvořilo pouze architektonický prvek a současně izolaci vnitřního prostoru. 

Vodojem sloužil pro zásobování vodou kladenské čtvrti Rozdělov. V 50. letech ale bylo postaveno nové sídliště prvních výškových budov v tehdejším Československu a kladenský unikát již nestačil požadavkům moderní bytové zástavby. V Rozdělově tak byl postaven vodojem nový, který se nachází jen několik desítek metrů opodál.

Až do 80. let sloužil původní vodojem jako posílení akumulace vody. Poté co byl dostaven zemní vodojem Kladno – Kožova Hora, se stal původní rozdělovský vodojem nadbytečným a byl vyřazen z provozu. Od té doby stál několik desetiletí na dvoře Středočeských vodáren nevyužitý.

Projekt kompletní rekonstrukce odstartoval v pátek 25. srpna 2017 demontáží vnějšího obalu věže, snesením střechy a vyjmutím vnitřní nádrže vodojemu. Právě v místě, kde byla nádrž umístěna, vznikl jeden z nejmodernějších dispečinků v zemi. 

V průběhu stavby se projektant i stavební firmy museli vypořádat hned s několika úskalími. Například na sejmutí původní nýtované nádrže byl povolán speciální čtyřsettunový jeřáb - jeden ze dvou svého druhu v České republice. Nádrž totiž vážila 60 tun a její vyjmutí z vrcholu věže a doprava na zem musely kvůli přesnosti a bezpečnosti probíhat za úplného bezvětří. Stejné podmínky pak musely být i při sejmutí a opětovném nasazení střechy vodojemu. 

Oříškem byla i vestavba pater, schodiště a výtahu - vše se muselo vtipně a kreativně vměstnat mezi stávající ocelové nohy věže a kruhový půdorys - vnější plášť dříku věže z cihel, má totiž spíše izolační funkci. 

Zajímavostí je i to, že střecha stavby obsahuje časovou schránku s dobovými dokumenty, místním tiskem, těžítkem vyrobeným z původní nádrže a také podepsaným dresem Jaromíra Jágra. Fragment nádrže, který dokumentuje mohutnost původní konstrukce, je dnes možné vidět před vodojemem.

REKLAMA