REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Svět se děsí nad klesající porodností, porodnice na Vysočině ale tento jev zatím výrazně nepoznamenal, čísla se dokonce spíš zvyšují. Zároveň ale roste i počet císařských řezů.

Havlíčkobrodská porodnice hlásí za rok 2014 1379 dětí, z toho 15 párů dvojčat. Jak prozradila mluvčí nemocnice Petra Černo, některá miminka se už rodila ve – právě loni – zmodernizovaných porodních sálech.

REKLAMA

Nejvíce porodů, při nichž se narodila dvojčata, hlásí Třebíč. Včetně 21 párů dvojčat v tamní porodnici vykouklo poprvé na svět celkem 1213 dětí. „Největší procento rodiček přitom bylo z Vysočiny a Jihomoravského kraje, několik však i ze zahraničí. Cíleně do Třebíče přijely rodit například dámy z Anglie a Mongolska, které se krátce po porodu vracely zpět,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Palovčík. Mimochodem, největším miminkem, které v Třebíči přišlo na svět, byla holčička vážící 5 700 gramů.

Tisícovku přesáhla také Jihlava, kde počet novorozenců meziročně vzrostl z 1078 na 1183. Dvojčata se tam loni narodila deseti maminkám. „Vzrůstajícím počtem narozených dětí jdeme proti celostátní vlně klesající porodnosti. Navíc k nám jezdí stále více rodiček ze všech koutů země. Teď například z Vlašimi, Čáslavi, Znojma a měst z Vysočiny. Zhruba každá šestá rodička má trvalý pobyt mimo Jihlavsko,“ sdělila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Jak doplnila, k důležitým událostem loňského roku v jihlavské porodnici patřilo otevření laktační poradny a pořízení nového ultrazvuku, který pomáhá s diagnostikou vývojových vad.

Novoměstská nemocnice loni vypravila do světa 809 miminek, z toho 16 párů dvojčat. Také pro tuto porodnici byl rok 2014 podle mluvčího Romana Kratochvíla rekordním.

V Pelhřimově se loni narodila dvojčátka jenom jedna a novorozenců tu za uplynulý rok napočítali celkem 570. Ve srovnání s rokem 2013 to znamená mírný pokles. Do budoucna se snad porodnice také vrátí k trendu vzrůstajícího počtu porodů, zvlášť když se od loňského léta už maminky nemusejí bát sníženého komfortu kvůli havarijnímu stavu oken. Kromě jejich výměny rekonstrukce zahrnovala i opravu spojovací chodby a vchodových dveří na toto oddělení pelhřimovské nemocnice.

V čem se všechny porodnice na Vysočině bezpečně shodují, to je mezi novorozenci převažující počet chlapců. Narodilo se jich v kraji téměř o dvě stovky více než dívek.

Mezi jmény vedl Honzík nebo Anička

Rodiče zůstali u tradice a svým potomkům loni vybírali klasická česká jména. Například v Novém Městě se opakovala jména Jan, Jakub či Adam, pro holky zase Eliška, Adéla, Anna a Tereza. Kromě Jana a Anny zaznamenali v Jihlavě častěji také Jiřího a Evu. V Havlíčkově Brodě byla loni oblíbená jména Jan, Jakub, Matěj, Vojtěch a Tomáš, pro holčičky Anna, Barbora, Eliška, Ema (nebo ve variantě Emma) a Tereza. V pelhřimovské porodnici se v uplynulém roce rodili nejvíc Jakubové, Janové, Ondřejové, Anny, Adély a Kristýny.

Za celosvětový problém lze považovat kromě snižující se porodnosti naopak se zvyšující procento císařských řezů. Pro představu, jihlavská porodnice uvádí, že jich z celkového počtu porodů bylo téměř třicet procent, přesně 347. I v třebíčské nemocnici má počet porodů císařským řezem stoupající tendenci. V roce 2014 tam tímto způsobem přišlo na svět skoro čtyřiadvacet procent dětí – při 250 porodech. V Pelhřimově lékaři k císařskému řezu loni přistoupili u 176 maminek, to znamená téměř jednatřicet procent porodů. Podobně i v brodské nemocnici muselo být miminko takto přivedeno na svět ve třiceti procentech případů.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA