REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Pětidenní filmový maraton START FILM FEST, nabitý nejen promítáním snímků, ale také řadou workshopů a inspirativních setkání, přinesl do letní Bystřice nad Pernštejnem novou energii. Na Vysočinu se sjeli odborníci na animaci, reklamu, speciální efekty, ale také středoškolští a vysokoškolští studenti audiovizuální tvorby, kteří soutěžili se svými díly. Festival uspořádal Kinematograf bratří Čadíků za podpory Kraje Vysočina a města Bystřice nad Pernštejnem.

„Ve festivalu, který podporuje kreativitu a rozhled mladých začínajících filmařů, vidím velký potenciál. Navíc region Bystřicka vzal myšlenku výrazně za své a festival podpořil v různých ohledech. Například naše krajská vyšší odborná škola a střední odborná škola zemědělsko-technická poskytla prostory pro konání worskopů,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která ocenila profesionální přípravu i realizaci nového projektu.

REKLAMA

Zahajovací snímek Účastníci zájezdu osobně uvedl spisovatel Michal Viewegh, který po celý víkend vedl workshop zaměřený na tvůrčí psaní. Na půdě zemědělsko-technické školy se uskutečnily i další zajímavé workshopy, zacílené na strategické návštěvníky festivalu – studenty středních i vysokých škol, které se ve výuce soustřeďují na audiovizuální tvorbu, ale také na všechny další nadšence, kteří se jakkoli zajímají o film. Například animátorka Monika Pavlová vedla workshop na téma ploškové animace, filmový režisér Radim Špaček zaštítil téma filmové tvorby, reklama byla v režii reklamního dramaturga Martina Bezoušky a speciální efekty představil trikový výtvarník Boris Masník. Po skončení dílen se navíc pravidelně promítalo pod širým nebem na bystřickém Masarykově náměstí a v bystřickém kulturním domě, kde se představily mimo jiné filmy festivalových hostů. Návštěvníci mohli zhlédnout i dva bloky studentských filmů, které mezi sebou soutěžily. Z celkem 70 zaslaných filmů bylo do soutěžního výběru zařazeno přibližně 30 snímků ze středních a vysokých škol. Odborná porota složená z lektorů workshopů z nich vybrala vítěze v kategoriích animace, dokument a hraný film. Výsledky lze najít zde.

Prvního ročníku se zúčastnila zhruba padesátka filmových nadšenců, kteří stejně jako další zájemci mohou navštívit i plánovaný druhý ročník START FILM FESTU. Opět v Bystřici nad Pernštejnem se uskuteční v termínu od 5. do 10. srpna 2017.

start film fest plaketa KR VYS

Všichni ocenění si domů odnesli skleněnou plaketu prvního ročníku festivalu. Foto: Kraj Vysočina

REKLAMA